świętowały Podole i Wołyń
Do Połonnego i Sławuty na obchody rocznicy odzyskania niepodległości Polski przybył konsul RP we Lwowie Marcin Ziniewicz, a także kierownictwo powiatów i miast, m.in. zastępca mera miasta Sławuta, Edward Sabiński. W przeddzień święta w kościele św. Doroty w Sławucie oraz w kościele franciszkańskim św. Anny w Połonnem zostały odprawione uroczyste Msze św.
Uroczystości przebiegały na wypełnionych salach Szkoły Sztuk Pięknych. Odegrano hymny Polski i Ukrainy. Dla uczczenia pamięci tych, którzy polegli w różnych walkach o niepodległość Polski, zapalono świece. Zabrzmiały melodie patriotyczne.
Maria Kowalczuk, prezes Oddziału Związku Polaków na Ukrainie w Sławucie, ogłosiła wyniki konkursu rysunku dziecięcego, który zorganizowano z okazji obchodów kolejnej rocznicy niepodległoćci Polski. Zwyciężcy konkursu otrzymali dyplomy oraz upominki. Prace zostały zaprezentowane w foyer Szkoły Sztuk Pięknych, gdzie się odbywały uroczystości.
Do uczestników spotkania zwrócili się dostojni goście, a także niżej podpisany. Wspomnieniami dzielili się weterani Wojska Polskiego oraz ofiary represji stalinowskich.
Przed zebranymi wystąpili uczniowie szkół Połonnego i Sławuty.Jjak w kalejdoskopie, przesuwały się burzliwe karty historii Rzeczypospolitej Polskiej. Słuchając pieśni „My pierwsza brygada”, „Czerwone maki na Monte Cassino”, wierszy poetów polskich, uczestnicy spotkania przenieśli się w te odległe lata. Jak zawsze, brzmiał polonez Michała Kleofasa Ogińskiego, tańczono mazura, krakowiaka.
W szkole nr 13 w Kamieńcu Podolskim nauka języka polskiego trwa od ponad 10 lat. Na uroczystości, które odbywały się tu, przybył Konsul Generalny RP we Lwowie Ambasador Wiesław Osuchowski, ks. bp diecezji kamieniecko-podolskiej Leon Dubrawski, a także przedstawiciele władz miejscowych. Gości przywitano tradycyjnym korowajem z Podola.
Do Sali szkoły wprowadzono flagi narodowe Polski i Ukrainy. W formie wierszy uczniowie opowiadali o niełatwej polskiej drodze do niepodległości. Słuchając poezji i oglądając tańce, publiczność niby się przeniosła do dalekiej i bliskiej Polski... Wspaniała była też wystawa prac plastycznych uczniów szkoły. Oprowadzając po niej, dyrektor szkoły nagłośnił, że pielęgnowanie zamiłowania do wartości artystycznych należy do zadań priorytetowych placówki.
Franciszek Miciński